Lata 70. Historia spółki INTERFERIE sięga lat 70. XX wieku, kiedy Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi postanowił rozwijać bazę wypoczynkową dla swoich pracowników oraz budować ośrodki wczasowe. Wczasy pracownicze stanowiły wówczas element systemu motywacyjnego pracowników i świadczyły o prestiżu pracodawcy. Aż do transformacji ustrojowej górnicy z Dolnego Śląska wraz z rodzinami mogli korzystać z obiektów wypoczynkowych należących do Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi oraz planować tam swoje urlopy. Taki wypoczynek miał przede wszystkim wymiar społeczny.
W latach 90, wraz z przemianami społeczno-gospodarczymi, powołana została spółka INTERFERIE Sp. z o.o. Było to następstwem przekształcenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w spółkę skarbu państwa KGHM Polska Miedź SA. 10 czerwca 1992 roku został podpisany akt założycielski, a od 1 lipca INTERFERIE rozpoczęły swoją działalność. Nowo utworzona spółka weszła do struktury holdingu jako jednostka zależna, w której właściciel – czyli KGHM – posiadał 100% udziałów.
Pierwotnie w założeniach projektu INTERFERIE ujęte było pozyskiwanie kapitału zagranicznego – tak, aby spółka mogła świadczyć swoje usługi za granicą. Właśnie z tego powodu zrodziła się nazwa spółki INTERFERIE – INTER od słowa „internetional” oraz FERIE od słowa „wakacje”. Docelowo nadrzędnym celem stało się jednak skupienie wszystkich obiektów wypoczynkowych kombinatu w Polsce tak, aby mogły być zarządzane przez jedną spółkę i zaczęły przynosić dochody w nowych realiach rynkowych. W pierwszym roku działania INTERFERIE 90% zysków stanowiły wpływy od pracowników KGHM, a pozostałe 10% od niezależnych gości komercyjnych. W 1993 roku sytuacja ta odwróciła się jednak. Obiekty INTERFERIE zaczęły przyjmować 90% gości komercyjnych, a pozostałe 10% miejsc rezerwowane było dla pracowników KGHM.
Pierwszym obiektem, który został przyjęty w struktury spółki INTERFERIE, był Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Chalkozyn w Kołobrzegu (dziś INTERFERIE Chalkozyn), w którym pierwotnie wypoczywali pracownicy Zakładu Górniczego Rudna. Proces przejmowania obiektów przez spółkę trwał około półtora roku.
Na samym początku funkcjonowania, do INTERFERIE należały obiekty w Sudetach, tj. Górnicza Strzecha w Szklarskiej Porębie, Malachit i Wieżyczki w Świeradowie oraz Pod Pawiami w Polanicy-Zdroju. Nad Morzem Bałtyckim były to obiekty Barbarka i Hutnik w Świnoujściu, Cechsztyn w Ustroniu Morskim, Gawęda w Sianożętach, Argentyt w Dąbkach, Kowelin w Łebie i Niedźwiadek w Łukęcinie. Z kolei nad jeziorami INTERFERIE dysponowały takimi miejscami jak ośrodek Sława w Lubiatowie, Relaks w Wieleniu, Jeziorak w Pszczewie oraz Wojnowo w Wojnowie. W zasobach spółki znajdował się również hotel w Głogowie oraz hotel w Lubinie, gdzie spółka miała przez wiele lat swoją siedzibę.
Pierwszą dużą inwestycją spółki INTERFERIE był czterogwiazdkowy Hotel Bornit, przejęty w 1996 roku od Zakładów Górniczych Rudna. Jego budowa w pochłonęła blisko 28 mln złotych, a uroczyste przekazanie do użytku nastąpiło 1 kwietnia 1999 roku. Gośćmi hotelu, nazywanego „Perłą Karkonoszy” było wiele sław polskiej sceny muzycznej i filmowej. Obiekt stał się również miejscem zgrupowań klubów sportowych, tj. Zagłębie Lubin, CCC Polkowice, Chrobry Głogów, Ślęża Wrocław, Sparta Wrocław oraz zawodników kadry Polski w triathlonie, kolarstwie szosowym i górskim, pływaniu czy wioślarstwie. Hotel gościł również część ekipy filmowej, która kręciła zdjęcia do filmu „Opowieści z Narnii – Książę Kaspian”.
Ważnym wydarzeniem w historii INTERFERIE było uruchomienie Biura Turystycznego w Lubinie, które zostało zlokalizowane w lokalu PTTK, przy ul. Rynek 22. Uroczyste otwarcie biura miało miejsce w 1996 roku. Początkowo biuro obsługiwało głównie pracowników KGHM-u, jednak po niedługim czasie jego funkcjonowania rozszerzono ofertę, podpisując umowy z innymi biurami podróży. Pozwoliło to m.in. na zintensyfikowaną sprzedaż wczasów zagranicznych, a także biletów lotniczych.
Pod koniec lat 90. powstał projekt, aby INTERFERIE stały się siecią hoteli i obiektów turystycznych. Bardzo szczegółowo zbadano wówczas rentowność poszczególnych obiektów spółki w kontekście utrzymującego się kryzysu gospodarczego, w konsekwencji czego niektóre z nich zostały sprzedane.
Ostatecznie zarząd INTERFERIE zadecydował o zmianie statusu prawnego spółki i dokonaniu publicznej emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Proces przekształcenia rozpoczął się w 2004 roku, a 6 czerwca 2006 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła prospekt emisyjny spółki INTERFERIE SA zależnej od KGHM Polska Miedź SA. Pierwsze notowanie praw do akcji spółki miało miejsce 10 sierpnia 2006 roku.
Z dniem 15 września 2022 r. akcje spółki zostały wycofane z obrotu na rynku regulowanym.
Obecnie pod szyldem INTERFERIE działają dwie spółki – INTERFERIE SA oraz INTERFERIE Medical SPA Sp. z o.o. Grupa INTERFERIE obejmuje łącznie 6 obiektów i hoteli w Świnoujściu, Kołobrzegu, Ustroniu Morskim, Dąbkach, Świeradowie-Zdroju i Szklarskiej Porębie. W 2011 roku w Świnoujściu wybudowany został czterogwiazdkowy hotel INTERFERIE Medical SPA z ponad 300 pokojami, który adresowany jest do gości biznesowych oraz klientów indywidualnych, poszukujących ofert wypoczynkowych z profilaktyką zdrowia – nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Od dnia 1 marca 2022 roku INTERFERIE są członkiem Polskiego Holdingu Hotelowego.
Obecnie sieć hoteli i obiektów INTERFERIE dynamicznie się rozwija. Zakończona została w 2021 roku modernizacja i rozbudowa sanatorium INTERFERIE Argentyt w Dąbkach. Planowana jest również modernizacja i rozbudowa INTERFERIE Chalkozyn w Kołobrzegu.
"Dziękujemy za cudowny pobyt i ciepłe przyjęcie. Spędziliśmy tutaj wspaniałe chwile, które z pewnością długo pozostaną w naszej pamięci ☺️ uczniowie i opiekunowie zielonej szkoły (...)"